AJA Ki Pro Ultra Plus – 4K/4xHD multikanálový rekordér a přehrávač s podporou HDR

Digitální video a audio rekordér a přehrávač AJA Ki Pro Ultra (který jsme vám představili loni) nyní přichází ve verzi Plus s možností nahrávat až čtyři nezávislé kanály videa a s podporou HDR.

AJA Ki Pro Ultra Plus pracuje buď s jedním 4K/UHD/2K/HD videem, anebo až čtyřmi samostatnými Full HD 444 videokanály (4 × 3G-SDI). To umožňuje simultánní záznam z více kamer nebo nahrávání videa z jedné kamery ve vysoké kvalitě pro online + synchronní proxy záznam pro střih. Kromě SDR lze nyní přehrávat i HDR video ve standardu HDR10 nebo HLG.

Pro vstupní/výstupní signál lze využít rozhraní HDMI 2.0, 4 × 3G-SDI nebo 4 × optický 3G-SDI; jeden samostatný HD-SDI výstup slouží pro HD monitoring. K dispozici jsou i dva páry BNC konektorů pro vstup/výstup timecodu a referenčního signálu. Podporovány jsou obvyklé standardy videa (444/422/420, 8/10/12-bit, RGB/YCbCr, 23,976 až 60 Hz).

Každá z SDI linek může spolu s obrazem přenášet až 16 zvukových kanálů (celkem tedy až 64 kanálů) 24 bitů/48 kHz. HDMI rozhraní umožňuje přenášet 8kanálové audio. Dedikované audio vstupy/výstupy nabízejí 8 kanálů digitálního AES/EBU i analogového zvuku. Pro běžný monitoring ve stereu je zde neregulovaný RCA výstup a sluchátkový zesilovač.

Záznamový formát je Apple ProRes v celé škále úrovní kvality (od náhledové Proxy až po nejvyšší 4444 XQ, využívá se .MOV kontejner) nebo DNxHD v celé škále úrovní kvality (od náhledové 36 až po nejvyšší 220x, využívá se MXF nebo MOV kontejner). DNxHD kodek lze použít pouze pro HD rozlišení, tedy 720 a 1080. Data se ukládají na média AJA Pak SSD o velikosti 256, 512 a 1024 GB. Alternativně lze použít adaptér pro CompactFlash karty (Lexar CFAST 64, 128 a 256 GB) nebo pomocí adaptéru na eSATA rozhraní připojit externí disk nebo RAID pole. Jako souborový systém lze volit exFAT nebo HFS+, což zaručuje plnou podporu médií na platformách Windows, macOS i Linux.

K ovládání a nastavení zařízení jsou určena tlačítka na jeho předním panelu a vestavěný 4,8palcový LCD displej s rozlišením 720p, který slouží i pro náhled videa. Alternativně je možné přehrávač ovládat Jog/Shuttle střihátkem připojeným přes RS-422 rozhraní. Díky RS-422 lze Ki Pro také integrovat do střihového systému a pracovat s ním jako s klasickým VTR. Spravovat zařízení vzdáleně přes webovou aplikaci a/nebo synchronizovat více zařízení najednou lze pomocí ethernet konektoru RJ-45.

Funkce Ki Protect zajistí, že pokud nastane neočekávaný výpadek napájení či dojde k nechtěnému vyjmutí nahrávacího média, kromě několika posledních framů bude všechen obsah na médiu bezpečně uložen. Zvýšenou ochranu provozu nabízí také redundantní napájení.

Zařízení má kompaktní rozměry 22 × 24 × 8,5 cm a hmotnost 2,6 kg. Lze jej používat jako přenosné (k tomu je vybaveno madlem) i instalovat do racku (2U, poloviční šířka standardního racku), k čemuž slouží doplňkově dodávaná kovová police.

 

Ke stažení: Produktový leták s kompletními parametry (EN).