Problémy při snímání LED pozadí současnými TV kamerami v prostředí TV studia

Problémy při snímání LED pozadí současnými kamerami v prostředí TV studia

Naskytla se nám příležitost si v praxi ověřit známý problém moaré (interference vznikající na snímacím čipu kamery), který vzniká, pokud máme v záběru buď libovolný LCD displej nebo zabíráme pozadí tvořené LED panely. Pozadí tvořené LED panely je stále více oblíbené a používané v TV studiích, protože nabízí vysokou flexibilitu při práci s proměnnou dekorací, což vítají kreativci. Technickým profesím to ale přináší již zmíněný problém.

Jaké jsou hlavní faktory ovlivňující tento jev? Především je to rozlišení čipu kamery. Jev se začíná projevovat u HD kamer, rušivěji potom může působit u kamer s vyšším rozlišením 4k. Výrazný vliv má i konstrukce čipu. Pokud se jedná o tříčipovou kameru, kdy jsou všechny barvy snímané se stejnou frekvencí, nastává většinou jiný typ moaré než u jednočipových kamer, kdy je obvykle zelená složka snímána s dvojnásobnou frekvencí a na výstupu se začíná projevovat kromě geometrického moaré i rušivější barevné moaré.

Stejnou měrou se na vzniku rušivých artefaktů podílí i rozlišení resp. velikost rastru zabíraného displeje nebo LED pozadí.

Jelikož se jedná o čistě fyzikální jev zázněje mezi zobrazovacím rastrem displeje a snímacím rastrem kamery, má samozřejmě na jeho vznik vliv také vzdálenost kamery od rastru a případně i úhel záběru. Toto je velmi patrné, a asi i nejvíce rušivé, pokud pracujeme s objektivem s proměnnou ohniskovou vzdáleností – zoomem. Snadno se můžeme dostat do situace, kdy se v průběhu zoomu moaré náhle objeví a, budeme-li v zoomu pokračovat, bude se dále měnit, až postupně opět odezní.

Při krátkém testu, kdy jsme snímali základním objektivem s proměnným ohniskem studiovou LED stěnu s panely o velikosti 52 x 92 cm s rozlišením 853 x 480 pixelů ze vzdálenosti přibližně 2 m, se nám podařilo zaznamenat popisovaný parazitní jev na dvou testovaných kamerách, které jsme měli k dispozici.

Záznam kamery s čipem v rozlišení 4K

Specifikace čipu:
11 mil. pixelů 1x CMOS čip o velikosti 2/3“
maximální dosažitelné rozlišení 3840 x 2160/60p
záznam proveden do H.264, 1080p50

Záznam kamery s čipem v rozlišení HD

Specifikace čipu:
2.2 mil pixelů 3x MOS čip o velikosti 2/3“
záznam proveden do H.264, 1080p50

Jak je vidět, projev je na každé kameře jiný a jeho rušivost si musí každý zvážit individuálně, protože závisí na konkrétní situaci. Doporučujeme tedy si kameru s objektivem v dané situaci předem vyzkoušet.

Závěrem bychom ještě chtěli podotknout, že tento jev lze bohužel pozorovat u všech současných kamer bez ohledu na výrobce, protože se jedná, jak již bylo zmíněno, o čistě fyzikální problém. My jsme měli možnost ověřit si jej u kamer Panasonic, SONY a Ikegami.